úvod  |   časté otázky  |   o nás  |   kontakt  |   english

Nadváha a řešení v ájurvédské medicíně

Ájurvédská komplexní, přírodní medicína používá ověřené a stovky let vyzkoušené metody ve snižování nadváhy a obezity.

Co je obezita podle Ájurvédy?
Obezita je stav, kdy má člověk znatelnou nadváhu. Obezita zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév, cukrovky, artrózy, je příčinou bolestí zad, zvýšeného krevního tlaku, zvýšení tuků v krvi, depresí, nemocí žlučníku a žlučových kamenů a některých nádorů. Nadváha se dá orientačně určit body mass indexem. Podle Ájurvédy vzniká obezita při zvýšeném elementu země, způsobující pomalý metabolismus, nadbytku sladké chuti v jídle. Mezi hlavní příčiny patří přejídání, málo pohybu a sedavý způsob života. Dalšími příčinami jsou velký přívod potravy v těhotenství, hormonální poruchy (nadbytek růstového hormonu, nízká hladina hormonu štítné žlázy), stres (jídlo při citovém strádání je odměna), léky (steroidy), v některých případech hormonální antikoncepce, alkohol, kouření. Nejdůležitějším příčinným faktorem zůstává přejídání, nesprávně setavený jídleníček (daný mylnými informacemi v reklamách, časopisech) a nedostatek pohybu.

Nesprávná výživa v podobě pití příliš studených nápojů, smažených jídel (fast-foody, bufety, stánky), mléčných produktů (sýry, jogurty, zmrzlina) a nadbytek spíše cukrů než tuků vede k obezitě.

Trávení v zažívacím traktu může být silné, ale buňky v tkáních nepracují účinně a nestačí spálit dostatečné množství přiváděných kalorií. Tento proces vede k ukládání tuku v podobě tukové tkáně a k obezitě.

Proč jsou komerční diety neúčinné?
Nové diety a zázračné přípravky na hubnutí se na trhu a v časopisech objevují takřka každý týden. Výrobci asi prosperují, ale většině osob s nadváhou nepomáhají-protože pokud by byly účinné, neobjevovaly by se stále nové! V lepším případě „dieta“ sníží příjem kalorií. V horším případě naruší rovnováhu organismu a naopak zvýší váhu. V mnoha dietních režimech totiž drastické snížení příjmu sacharidů (cukrů, tj. zejméně brambor, rýže, obilnin) způsobuje rychlý úbytek váhy. V tomto případě však ztrácíte jen vodu (navázanou na uložených sacharidech) a svalovou hmotu (jejímž štěpením se uvolňuje glukóza potřebná jako zdroj energie pro mozek). Jakmile se vrátíte k původnímu jídelníčku, máte méně svalové tkáně.Výsledkem několikaletých pokusů zhubnout je tak méně svalové a více tukové hmoty. Organismus se navíc přepnul na nouzový stav a omezil potřebu energie pro svou činnost na minimální úroveň. V případě, že se organizmus nachází ve stavu ohrožení, nebude spalovat tuk!!!!

Jaký je pohled Ájurvédy?
Obezita se v Ájurvédě nazývá medoroga. Obezita značí hromadění tukové tkáně (meda dhatu) nebo její špatnou funkci. Třetí, nejméně častý důvod, bývá následkem jiného často metabolického onemocnění. V Ájurvédě existuje 7 tkání. Hromadění energie Kapha (těžké energie) způsobuje nesprávné fungování metabolismu tuků a člověk se stává obézním. Úlohou léčby je odstranit zvýšenou Kaphu a umožnit výživu ostatním tkáním. Není nutné dodržovat přísnou dietu, ale výživa hraje podstatnou roli. Hlavním cílem je změnit metabolismus tak, aby začal spalovat tuk tím, že jej nestresujeme (což se děje u komerčních diet, stresujícího cvičení a hladovek známých z televize a časopisů); naše ájurvédská metoda naopak organismus přivádí do stavu přirozeného fungování. Jen tak, neohrožen, začne organismus spalovat tuk. Ájurvéda má tyto metody vyzkoušené a detailně propracované. Změna vašeho přístupu záleží jen na vás…

Jak na to?
Musíme-li složitě a obtížně cokoli dodržovat, dlouho to nevydržíme: ať se jedná o cvičení, snížení příjmu jídla nebo hladovku. Jak pravil čínský mudrc Lao-tzu před několika tisíci lety: „Čím více se nutíte, tím menší úspěch máte.“ Chuť a přejídání jsou výsledkem toho, že tělu něco chybí. Ve stresu (stavu ohrožení) tělo spaluje cukr místo tuku a zvyšuje hladinu krevního cukru, tím podporuje vylučování inzulinu, který ukládá další tuk. Musíme proto vrátit organizmus do stavu, kdy bude spalovat tuk!!

Na rozdíl od ostatních diet a programů na hubnutí, které vás nutí hladovět po celé měsíce, tento program učí organizmus odbourávat tuk každý den tím, že před pocitem hladu a stavu ohrožení jej dostatečně nasytíte.

V Ájurvédě ovlivňujeme nadváhu tímto postupem:

  • krátkodobým pročištěním a nastartováním metabolismu
  • nenáročným a účinným programem, který je pro každého, kdo se chce aktivně podílet na dosažení a udržení své přiměřené váhy
  • originální technikou proti stresu
  • ájurvédskými bylinnými přípravky, které jsou 100% přírodní, splňující nejpřísnější normy kvality, a hubnutí účinně podpoří (například LKC, GLUCOHEALTH nebo přípravek W-Balance obsahuje vyváženou vyzkoušenou kombinaci několika ájurvédských bylin)
  • detoxikační a regenerační terapií, což je originální program, který najdete pouze v ájurvédské medicíně. Ájurvédský ozdravný pobyt pročistí celé tělo velmi přirozeným a nenásilným způsobem. Detoxikaci lze provádět podle návodu doma a u nás), a delší varianta, v podobě ozdravného pobytu, trvá 7, 10 až 21 dnů. Viz rubrika Ozdravné pobyty.

Pokud se rozhodnete na nás obrátit, těšíme se na Vás! Kontaktujte nás zde.

↑nahoru   |   Tisk stránky  |  Upozornění  |  Copyright  |  2009 (c) Ecce Vita, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena